BEPILLANTÁS ISKOLÁK ÉLETÉBE
Kertvárosi Tagintézmény
70, 70, 70, 70 éves a Kertvárosi iskola!
„Kertvárosi” krónika
1933. A Székesfővárosi törvényhatósági bizottság közgyűlése hozzájárult ahhoz, hogy a nyugat-európai országokhoz hasonlóan városszéli telep létesüljön a Külső Jászberényi úton.
A telep első neve „Gömbös-telep” volt az akkori miniszterelnök után. Az itt épített lakótelep kis családi házaihoz, növénytermesztésre és állattartásra alkalmas nagy kert is tartozott. Az épületek különböző színűre voltak festve, ezért „Papagáj-telepnek” is nevezték. A telepen megépült az iskola, a vasútállomás. Az iskolában már 1933 októberében megkezdődött a tanítás. Három tarteremben, egy igazgatói irodában és egy szertárban folyt a munka.
1942. Szeptember 11-21. között, légoltalmi óvóhelyek hiányában, a tanítást beszüntették.
1944. A háború megviselte az iskolát. A harcok alatt hadiszállásként működött. 1944. március 23-án az iskolaépület egyik tantermét 358 főnyi német katonai alakulat szálláshelyként vette igénybe. A tanterem padjait egy másik teremben raktározták el, így a három tarteremből csak egyben működött az iskola.
Az ostrom után, a kultúrházban kezdődött meg a tanítás. A szülők és a nevelők áldozatos munkájának köszönhetően az 1944/1945. tanévet a tanulók sikeresen befejezték.
1946. Megalakult iskolánk úttörőcsapata, mely Kossuth Lajos nevét vette fel. Sajnos az ötvenes, hatvanas évekről nincsenek feljegyzések.
Az 1970-es években fellendült iskolánk szabadidős tevékenysége. Sok foglalkozás, könyvtár, szakkör, sportkör, iskolai tábor színesítette az iskolai életet.
Ezekben az időkben szoros kapcsolatunk volt az iskolánk környékén található nagyüzemekkel (KŐPORC, Gyógyszergyárak, Nyomdák, Tejgyár), melyek patronáltak bennünket.
Sok-sok élményt szereztek tanulónk a Sik László tanár úr által szervezett vándortáborokban, melyekben az egész ország területét bebarangolták.
Az 1980-as években az úttörőmozgalom által kialakított hagyományok átalakultak iskolai hagyományokká. Ilyenek a karácsony délután, a farsangi bál, a nyolcadikos tanulók által táncolt palotás, a bolond ballagás.
Az úttörőtáborokat felváltották az iskolai táborok.
Az 1980-as évek nagy változást jelentettek a Városszéli-telep életében. A nagyméretű telkeken újabb építési területeket alakítottak ki. A többszintes, többlakásos sorházakban közel 200 új lakást építettek fel. Ezzel egy időben bevezették a telepen a gázt, és csatornázták az utcákat, melyek a munkálatok végeztével szilárd, aszfaltozott burkolatot is kaptak. A régi lakók közé új családok költöztek, ezzel jelentősen átalakult iskolánk szociális háttere.
1990. Ez az esztendő nagy fordulatot jelentett iskolánk életében. November 30-án felavattuk az új tornatermet.
1991. Korszerűsítették a konyhát, új ebédlőt és tálalókonyhát alakítottak ki.
1990-es évek elejére „kinőttük” az iskolát, ezért „befészkeltük” magunkat a kultúrházba. A beindított informatikatanítást is itt kezdtük meg
1993. A Városszéli-telep a Kőbánya - Kertváros elnevezést kapta. Ebben az évben iskolánk is nevet változtatott. Új nevünk: Kőbánya - Kertvárosi Általános Iskola lett.
1995/1996. A Kőbányai Önkormányzat beruházásaként felújították és bővítették iskolánkat. 12 tantermet, nyelvi labort, informatikatermet, könyvtárat, orvosi szobát alakítottak ki számunkra. Iskolánk kívül-belül megújult, az új eszközökkel, bútorokkal felszerelve megfelelt a XX. század végi elvárásoknak.
2003. május 15. A Kőbányai Önkormányzat a kerület csökkenő gyermeklétszáma miatt racionalizálta az oktatási rendszert. Ennek következtében iskolánkat közös igazgatás alá helyezte a Keresztury Dezső Általános Iskolával. Jelenleg tagintézményként működünk, új nevünk: Keresztury Dezső Általános Iskola Kertvárosi Tagintézménye.
Az iskola alapításának 70. évfordulóját ünnepelte a Kertvárosi Tagintézmény
Idén emlékeztünk meg iskolánk alapításának 70. évfordulójáról. Erre az alkalomra több programmal is készültünk.
2003. november 22-én nyitányként óriási „bulit” szerveztünk a szülőkkel.
A már hagyományosnak mondható (ez volt a 12.) alapítványi bálunk most az 50-es évek rock and roll korszakát idézte fel. Egy estére nem csak a pedagógus -szereplők, hanem az egész épület is jelmezbe öltözött. Ismételten nagy sikere volt a táncos lábú tanító- és tanár nénik és a kollegák slágerparádéjának. Éjfélkor szeleteltük fel az óriási tortát.
Mint minden évben, úgy most is a karácsonyt kézműves játszóházzal, bolhapiaccal és az énekkarok műsorával ünnepeltük.
A farsang sok-sok jelmezessel jött el hozzánk! Nemcsak az alsós diákok, hanem a pedagógusok is más bőrébe bújtak, s együtt nézték végig a felsős osztályok kamaszosan bájos műsorait.
Decemberben tartottuk a házi „Ki mit tud?” vetélkedőt. Nehéz volt választani a sok produkció közül. Továbbjutóink a kerületi megmérettetésen is sikert arattak.
A már hagyományos „Kertvárosi Tavasz” rendezvénysorozatunk programjai is a 70. évforduló jegyében zajlottak.
· Április 2-án rendhagyó irodalomórán a francia és a magyar szimbolistákat mutatták be 8. osztályos tanulóinknak a Lencse-színpad művészei.
· Az aulában húsvéti játszóház volt.
· Következő nap iskolánk adott helyet a szorobán területi versenyének. Büfével, táncszakkörösök fellépésével és karate bemutatóval vártuk vendégeinket.
· Április 5-én, hétfőn volt az igazi meglepetés! Ekkor nyitottuk meg iskolai- és tantárgytörténeti kiállításunkat, sok-sok régi érdekes-furcsa eszközzel, füzetekkel, dokumentumokkal.
· Tingecz Dávid, volt tanítványunk természetfotóit lehetett az aulában megtekinteni.
· Az ebédlőben Meiszter Kálmán festőművész, szintén régi-régi diákunk, csodálatos festményeiből nyílt tárlat.
· A könyvtárba plüss állatkák költöztek. Harmadszor készültek a napközis nevelők játékkiállítással a gyerekek nagy örömére. A macik és nyuszik helyét most cicák és kutyusok foglalták el.
· Meghívott vendégeinket időutazásra hívtuk, s színes blokkokban mutattuk be iskolánk elmúlt 70 évét. 70 kisdiák énekelt, táncolt, mondott verset, s bár a műsor rövidebbre sikerült, mint 70 perc, azért mindenki nagyon jól szórakozott.
· A következő nap az „apróságoké” volt. Mesebemutatóra invitálta a 8. osztály az alsós kisdiákokat és az ovisokat. 200 gyerek együtt izgult a kis királyfival és Csillagocskával, a világszép királykisasszonnyal. A jelmezeket és a díszleteket is a gyerekek készítették a technika szakos kollegával.
· S végül, de nem utolsó sorban a gyerekek kérésére ismét volt április 7-én Harry Potter vetélkedő! Hét csapat versengett a tornateremben, tanúbizonyságot téve olvasottságáról és a varázslatokban való jártasságáról.
· Április utolsó napján 240 perc alatt körbeutaztuk Európát sok-sok játékos, vicces feladattal.
Jubileumi rendezvénysorozatunkat a „Kertvárosi Napok”-on szeretnénk lezárni. Május 21-én egy óriási, 7 méteres szendvicset fogunk elkészíteni, és közösen megreggelizni. Ekkor tartjuk hagyományos sportnapunkat is, amin a gyerekekkel együtt szüleik is szívesen részt vesznek, s mérik össze ügyességüket több sportágban is. A versenyek két napig tartanak, reméljük jó időben és jó hangulatban.
Szervátiusz Jenő Általános Iskola
- Komplex Környezetismeret – Természetismeret Verseny a
A verseny mottója:
„Mindennél fontosabb, hogy munkánkat, hajlamainkat és életütemünket egyeztessük a természet nagy és örök ritmusával. …Egyszerre kell élni a Nappal, a Holddal, a vizek áradásával, a hideggel és meleggel: soha nem ellene, mindig belesimulva a világ összhangjába. Csak azok botlanak meg az életben, akik valahogyan belülről süketek a világ összhangjai iránt.”
(Márai Sándor)
Az iskola immár második éve biztosított méltó színhelyet a kerületi 3-4. osztályosok számára rendezett komplex természeti versenynek. A verseny komplexitását nem csupán a környezeti ismeretek és a környezet védelmének szimbiózisa adja, hanem a felkészülés formájára vonatkozó projekt alkalmazása is. Míg tavaly az erdő élete, idén a vizek, vízpartok életközössége került a feldolgozásra. A diákok a tanév során két alkalommal, a fenti témát felölelő feladatsorok házi feldolgozásával készülhettek fel a, melyet idén is egy független zsűri értékelt.
Április 27-én, a verseny napján 10 iskola 4 fős csapata a helyszínen bizonyította felkészültségét. A versenyt az iskola igazgatója, Demeter Antal nyitotta meg, majd 60 percig dolgozhattak a tanulók a feladatok megoldásán. Miután elkészültek, uzsonna és játszóház várta őket kikapcsolódás- és pihenésképpen.
Eközben a független zsűri vezetésével a feladatlapok lázas javítása folyt, a kísérő kollégák önzetlen, lelkes segítségével. Miután a három forduló pontszámait a szervezők összesítették, kialakult a végleges rangsor.
Az eredményhirdetés izgalmát a rendezvény támogatóinak felsorolása, valamint egyik kiemelt támogatónk, a Penzio 17. igazgatóasszonya, Süllős Gyuláné megérkezése fokozta. Valamennyi iskola felkészítő tanára és csapata gazdag tárgyjutalomban részesült. Támogatóink:
- a Környezetvédelmi- és Vízügyi Minisztérium,
- az államtitkár helyettes,
- Richter Gedeon Rt.,
- Freytag- és Berndt Térképkereskedés,
- Tropikárium,
- Fővárosi Növény- és Állatkert,
- Oázis Kertészet,
- Gyöngyösi Mátra Múzeum,
- Kenderkóc Kézműves bolt,
- MAHART
- Mezőgazdasági Múzeum
- Gran Quality Drinks voltak.
A Penzio 17 jóvoltából a gyerekek és felnőttek nem csupán a különleges kulináris élvezetekből vehették ki részüket, hanem csodálatos kupát vehetett át az első három helyezett csapat iskolája számára. A verseny kerületi támogatója, a Nevelési Tanácsadó és Pedagógiai Szolgáltató Központ értékes könyvvásárlási jutalomban részesítette a legjobbakat. Az első három helyezett:
I. helyezett: Szent László Általános Iskola
II. helyezett: Bánya utcai Általános Iskola
III. helyezett: Fekete István Általános Iskola.
A rendezvény befejeztével a Rádió 17 riportere készített hanganyagot a nyertesekkel és a szervezőkkel. Mindenki lélekben gazdagodva térhetett haza e nemes versenyről.
Nagy Ágnes
Versenyszervező
EURÓPA-nap Cserkesz utcai Általános Iskola
Kerület „Európa-nap'' ünnepi programot tartottunk 2004. április 30-án.
A 2003/2004-es tanévre szóló munkatervünk kiemelt feladata volt az Európához való csatlakozás méltó megünneplése. Munkatervünk mottója:
„A jövő azoké, akik hisznek álmaik szépségében”(EIenor Roosveli)". Ennek jegyében egy nagyszabású, gyermekközpontú programot állítottunk össze.
Játékkal ünnepeltük. Az volt a célunk, hogy nagyszabású reprezentatív ünnepséget szervezzünk, mellyel olyan élményt nyújtunk, ami tanulóink számára feledhetetlenné teszi ezt a napot. Úgy értékeljük, hogy ez meg is valósult.
A játék, amit szerveztünk nem előzmény nélküli. Második éve, havonta játszottuk az „Európa minket vár" elnevezésű játékunkat, ahol minden hónapban egy-egy EU-s, vagy csatlakozni kívánó országot kerestünk fel, persze virtuálisan, játékosan. Az „Európa-nap" ennek a játéksorozatnak volt a befejező állomása, és természetesen a koronája.
Diákjaink ezt a játékos formát szerették, sok ismeretet, merítettek belőle, megismerték az érintett népek szokásait, kultúráját, közelebb kerültek gondolatban, érzelemben, attitűdben Európához.
Az ünnepélyes nap arculatát is az alkalomnak megfelelőnek terveztük: minden tanulónknak és pedagógusunknak iskolapólót készítettünk, ami kék színű, és a sárga csillagkoszorú iskolánk címerét zárja magába. Az egységes ruházat nemcsak látványnak volt szép, de az összetartozás érzését is erősítette.
Az „Európa-nap" programja iskolánkban kezdődött. A megnyitón részt vett Andó Sándor polgármester úr is, aki iskolánk kertjében fát ültetett. A fa gyökerei közé az utókornak szóló üzenetet rejtettünk, amely így szólt:
Kedves Megtaláló!
Mi, a Cserkesz utcai Általános Iskola diákjai ezt a palackot elrejtettük az útókornak. Az alkalmat az Európai Unióhoz való csatlakozásunk adta, amit Ti, valószínűleg a történelemkönyvetekből ismertek, ha van ilyen tantárgyatok, és feltéve, hogy ti még könyvekből tanultok. Azért mi úgy gondoltuk, leírjuk e fontos dátumát: 2004. május 1.
Nagy várakozással tekintünk az elkövetkezendő évekre. Kíváncsiak vagyunk, mit hoz a jövő.
Hogyan fejlődik a technika országunkban, Európában, a világon.
Várakozással tekintünk saját életünk alakulására is, hiszen mi most még gyerekek vagyunk. Egy szép világot képzelünk el, ahol a legfontosabb értékek közül párat szeretnénk említeni. Ezek: SZERETET, BARÁTSÁG, SZERELEM, MEGÉRTÉS, TUDÁS, BÉKE.
A Cserkesz utcai Általános Iskola diákjai.
Polgármester úr hangsúlyozta, hogy nyitóprogramunk a Képviselő Testületben nagy érdeklődést váltott ki.
A megnyitó után az alsó illetve felső tagozat különböző helyszínen, európai akadályversenyen oldott meg feladatokat, de az utolsó két feladat megoldásában összetalálkoztak az iskola kertjében, ahol a déli harangszóra kezdődött a megemlékezés.
Az ünnepséget megtisztelte jelenlétével Arató Gergely országgyűlési képviselő úr és Szabó Péterné, a Közoktatási Iroda vezetője is.
Az ünnepségen a magyar himnusz után, tanulóink együtt énekelték az európai himnuszt is. Az ünnepség vendége volt Lakatos Ádám, a Sibrik utcai Altalános Iskola tanulója, aki a kerületi Cigány Önkormányzat által szervezett vers- és prózamondó versenyen első helyezést ért el. A nyertes produkciót hallhattuk tőle, amellyel Babits Mihály gondolatait közvetítette. A magyarságról és az európaiságról szólt. Iskolánk tanulói némán, odafigyelve hallgatták, nemcsak az előadásmódja miatt, hanem a gondolatisága felemelő volt.
Az ünnepség végén 200 darab kék-sárga gázzal töltött lufit engedtek fel a gyerekek egy rá kötött levélkével a megtalálónak, melyben kérték, írjanak nekik képeslapot, ha az üzenetet megkapták. A visszajelző képeslapokból itt idézünk egyet. A képeslapgyűjteményből kiállítást rendezünk majd.
Egy képeslapról:
„KEDVES DIÁKOK ÉS AZ ISKOLA TANTESTÜLETE! AZ EGYIK LUFI A MI HÁZUK KERTJÉBEN, A DIÓFÁN KÖTÖTT KI AHONNAN A KISFIAM LESZEDTE. KŐHÍDGYARMAT SZLOVÁKIÁBAN VAN, PÁRKÁNYTÓL 6 KM-RE, A GARAM FOLYÓ MELLETT. KB. 1000 LAKOS ÉL ITT, ÉN IS A CSALÁDOMMAL. SZERETNÉLEK BENNETEKET MEGDÍCSÉRNI AZ ÖTLETÉRT. ...
KISS ANNA,
9458 KAMENNY MOST C. 341.
SZLOVÁKIA
Veres Zoltánné
igazgató
|